0 545 860 99 22

bilgi@kumbaravan.com

Zeynep'in Duvarı

Zeynep Büyüklü

İstanbul Üniversitesi

İngilizce İşletme

Hazırlık

Etkinlik Bilgileri

 

24 Kasım 2018

Mask Kara Tiyatrosu - Ev Yapımı

İstanbul, Fatih, Su Gösteri Sanatları Merkezi

Uzun zamandır tiyatroya gitmediğim için İstanbul’da tiyatroya gitmek benim için ilk olacaktı. Kısa bir yolculuktan sonra Su Gösteri Sanatları Merkezi’nin küçük girişinden geçer geçmez sıcacık bir ortama adım attığımı hissettim. Tiyatro salonuna inerken tarih kokan duvarlarına, yüksek tavanına bakmaktan kendimi alamadım.

Tiyatroyla ilgili ufak bir araştırma yaptıktan sonra oyun benim için daha bir anlam kazandı. Yazar, tiyatrosuyla Cumartesi Anneleri olayına farkındalık kazandırmaya çalışıyor, annelerin sadece kendi çocuklarına anne olması, başka evlatların kemiklerini aramamasını eleştiriyor.

Cumartesi Anneleri, 27 Mayıs 1995’ten bu yana her cumartesi günü Galatasaray Meydanında oturma eylemleri düzenleyerek gözaltında kaybolan yakınlarını ve faili meçhul siyasi cinayetlere kurban giden yakınlarının faillerini arayanlardan oluşan bir topluluk.

Trajikomik olan tiyatroda ana karakterler bizleri güldürürken yardımcı karakterler keskin hatlarla düşündürüyor, vicdanını sorgulatıyor insana. Ana karakterlerimiz en önemli dertlerinin kilo vermek ve sosyoekonomik durumları olan üç zengin kadın: Müge, Zahide ve Seda. Giydikleri lüks kıyafetleri, takıları ve olaylardan bihaber olmalarıyla yaşamlarını yansıtıyorlar. Vicdanlarını susturmanın onlarca yolunu denemelerine rağmen susturamıyorlar. Kırıntısı kalmış vicdanlarıyla lüks konforlu evlerinde herhangi birinin görmesinden, duymasından, bilmesinden korkarak ev yapımı eylemlerini yapıyorlar bir eylemin nasıl yapılacağına dair fikirleri olmadan. Yan karakterler ise haykırıyordu siyah kostümleriyle vicdanlarının sesini. Sadece onlara değil bize de...

“Hayat devam ederken neler oluyor, neler olmuş? Geçmişte neler yanlıştı? Biraz düşün. Farkına var. Vicdanını nereye kadar susturabilirsin?” Bu soruları kendime tekrar tekrar sormamda yardımcı olan bir oyundu benim için. Bu farkındalık ve samimi bir tiyatro için Kumbaravan ailesine  çok teşekkürler :))

Etkinlik Bilgileri

 

06 Aralık 2018

İstanbul Bakırköy Bel. Tiyatrosu - Terör

Ataköy, Yunus Emre Kültür Merkezi Müşfik Kenter Sahnesi

Alman hukukçu Ferdinand Von  Schirach’ın yazdığı ,Yücel Erten‘in çevirdiği ve Nurkan Erpulat’ ın yönettiği tiyatro: Terör.

Salona girer girmez verilen suçlu suçsuz kartlarıyla, duruşma başlarken ayağa kalkmanızla siz de jürilerden birisiniz 16. Ağır Ceza Mahkemesinde. Her ne kadar tiyatro değil de bir duruşmadaymış gibi hissetsem de canlı bateri, ışık yansımaları; sahne geçişlerinde dekoru oyuncuların kendilerinin düzenlemesi ve enerjilerini hiç kaybetmemeleri çok iyiydi. Sadece Lars Koch’un ana karakter olarak biraz daha aktif olmasını beklerdim.

Bir Lufthansa uçağı, 164 yolcusu ile kaçırılmıştır. Uçağı kaçıran terörist, 70.000 kişinin Almanya-İngiltere futbol maçını izlediği Münih Stadyumuna düşürmeyi planlamaktadır. Uçuşa müdahale etme durumundaki Binbaşı Lars Koch bir karar verir ve 164 kişilik yolcu uçağını havada patlatır. Anayasaya göre bir insanın hayatının başka bir insanın hayatıyla ölçülemeyeceğini bilerek.

Kendi adaletimizi bulmaya çalışırken satranç tahtasını anımsatan sahnede Avukat Biegler ve Savcı Nelson arasında hamleler başlıyor.

Uçaktakiler teröristi etkisiz hale getirebilir miydi?

Stadyum 25 dakikada boşaltılabiliyorsa bu ihtimal neden değerlendirilmedi?

Lars Koch kahraman mı?

Daha fazla insanı kurtarmak için az sayıda insan feda edilebilir mi?

Anayasanın ilkeleri mi? Hayatın dayattıkları mı?

Savcının iddianamesini, avukatın savunmasını dinlerken bir uçtan bir uca savruldum. Lars Koch suçlu mu? Suçsuz mu?

Heyecanlı ve gerilimli bir duruşma sonrasında karar verme zamanı geldi. Benim için en zor olan zamana. En son bir kara verip iki karttan bir tanesini sandığa attım ama eve dönerken elimde kalan kartın seçimim sonucunda beni gösterip göstermediğini düşündüm.

Oyunun internet sitesinden diğer ülkelerin yargı sonuçlarına baktım. Japonya hariç ülkelerin genelinde suçsuz bulunması yine beni düşündüren ayrı bir nokta oldu.

Tiyatro öncesi kendi kendime ben bu soğukta hastayken nasıl gidiyorum diye düşünürken tiyatro sonrası bana bu imkanı sağladıkları için iyi ki gelmişim diye Kumbaravan ailesine bir kere daha teşekkür ediyorum.