0 545 860 99 22

bilgi@kumbaravan.com

Celil Can'ın Duvarı

Celil Can Anık

Yıldız Teknik Üni.

Kontrol ve Oto. Müh.

4.Sınıf

Etkinlik Bilgileri

 

10 Kasım 2018

DorockXL

İstanbul, Beşiktaş

Pentegram Konseri

Pentagram’ın akustik konserlerinden sonra eski elektrikli versiyonlara dönmesi beni tekrar memnun etti. İlk albümlerden şarkılarla ortamı ısıttıktan sonra konserin ikinci yarısında efsaneleşen Lions in a Cage, Bir, Geçmişin Yükü, Şeytan Bunun Neresinde gibi şarkılarla geçti ve harika bir kapanış yaptılar. Murat İlkan, Ogün Sanlısoy ve Gökalp Ergen’nin sırayla sahneye çıkması ve şarkıları söylemeleri grubun büyüklüğünü yine gösterdi. Pentagram şüphesiz Türkiye’nin en iyi heavy metal grubu, dünyanın da sayılı heavy metal gruplarından biri. Bu tarz müzik yaparak öyle bir mekanı doldurabilmesi zaten bunun göstergesi diyebilirim. Konserden mutsuz ayrılan olduğunu sanmıyorum.

              Dorock XL Beşiktaş’a ilk defa gitmiş olmama rağmen gerçekten beğendim. Konser alanı gayet geniş ve hem sigara içilmiyor olması hem de iyi havalandırma sayesinde ferah bir havaya sahipti. Tuvaletler o boyutta bir mekan için yeterliydi. Işıklar ve görsel efektlerin iyi olduğunu söyleyebilirim, ama ses ortalamaydı. Konserin yarım saat kadar geç başlaması ve konserin bitiminden sonra herkes dışarı çıkmaya çalışırken garsonların o kalabalıkta masa taşımaya çalışması dışında olumsuz bir yorumda bulunmak mümkün değil. Geç başlamak da hemen her konserin standardı sanıyorum. Fiyatlar konser mekanlarına kıyasla uygun denebilir. Genel olarak konser alanını ve etkinliği beğendiğimi söyleyebilirim. Konserden yorgun ama mutlu bir şekilde ayrıldım. Umarım hem mekan hem Pentagram bu kadar iyi olmaya devam ederler. Ayrıca Dorock’a ve Kumbaravan’a burs için tekrar teşekkürler. :)

Etkinlik Bilgileri

 

28 Kasım 2018

SATTAS Konseri

DorockXL, İstanbul, Beşiktaş

Kumbaravan bursu sayesinde gittiğim ikinci konser! Türkçe reggae müzik! Sattas ülkemizin ‘farklı’ müzik yapan gruplarından. Sahneye çıktıkları anda hem grubun büyüklüğü hem de kullanılan müzik aletleri ve reggae yapıyor olmaları farklılıklarını sahneye çıktıkları ilk andan itibaren hissettiriyor. Yol üstünden geçerken uğrayıp ‘Şöyle bir konser varmış, dinlesek mi?’ diyen biri olsa bile o hissi yaşayacaktır.

          Konser yağmurlu bir İstanbul gecesinde gerçekleşti. Mekanın merkezi konumu ve toplu taşımaya yakınlığı burada kurtarıcı oldu ve sadece biraz ıslanarak konsere gelmeyi başardım. Bu yaz Sattas’ı bir festivalde öğle sıcağında dinlemiştim, bu sefer yağmurlu bir günde. İnanıyorum bir sonrakinde ortasını bulacağız. :) Tekrar konsere dönecek olursam, konserin sakin başladığını söyleyebilirim. Ama şarkılar geçtikçe hareketlendik ve konserin sonlarında neredeyse hepimiz sahnenin önünde dans ediyorduk. Mutluluk veren Reggae ritimleri hepimizi sarmıştı. Sattas kendi şarkılarının ve bildiğimiz coverlarının yanı sıra benim ilk kez dinlediğim farklı şarkılar da çaldı. Performans müzikal olarak harikaydı, aralarındaki uyum hayranlık vericiydi. Gerçekten eğlenceli bir gece oldu.

          Mekana ikinci gidişimde yine olumlu hislerle ayrıldım. Çalışanlar çok yardımsever ve kibardı. Ortam yine ferah, ses ve ışıklar iyiydi. Konserin belirtilen saatten kabul edilebilir bir gecikmeyle başlaması problem değildi. Sattas’a doyamadım, sanki konser biraz erken bitti gibi hissettim. Neyse ki ‘Bir daha!’ tezahüratlarımızı kırmayıp geri geldiler. Dip not olarak reggae müziğin Dünya Kültür Mirası Listesi’ne yeni girdiğini eklemeliyim, süpersin reggae!

          Bu bursu biz öğrencilere sağlayan Kumbaravan ailesine, kaliteli müziğe ve bizlere ev sahipliği yapan DorockXL Beşiktaş’a ve ‘özgür ülkemin özgür reggae grubu’ Sattas’a teşekkür ederim. :)

Etkinlik Bilgileri

 

21 Aralık 2018

Mor ve Ötesi Konseri

DorockXL, İstanbul, Beşiktaş

Soğuk bir gecede içimizi ısıtan harika bir konserdi. ‘mor ve ötesi’ benim de dahil olduğum 90lar kuşağında doğan neredeyse herkesin en azından birkaç şarkısını ezbere bildiği bir gruptur. Solist Harun Tekin’in de şarkı arasında bahsettiği gibi konser alanında gruptan ve bazı şarkılardan daha genç insanlar vardı. Bu açıdan bakıldığında ilginçtir ki ‘Mor ve Ötesi’ 20 yıl önce de dinleniyordu, 20 yıl önce doğanlar da dinliyor. Kalıcılık böyle bir olay olsa gerek. Konser alanında adım atılacak yer kalmaması bence yıllar sonra da dinleneceğinin göstergesiydi. Hatta ilk şarkıdan itibaren dinleyenlerin koro gibi eşlik etmesi başta söylediğim olayı da ispatlar nitelikteydi. Popüler şarkılardan birkaç tane çaldıktan ve hep birlikte söyledikten sonra Harun ‘yaşlı’ şarkılardan birini söylemesi için mikrofonu grubun basçısı Burak Güven’e bıraktı. ‘Balıklar’ şarkısı harikaydı, ancak ses sisteminde yaşanan sorun şarkıya birazcık gölge düşürdü. Balıklar’a denk gelmesi kötü oldu, onun dışında sesler iyi ve sorunsuzdu. Kerem Özyeğen’in gitar soloları takdire şayandı. Gitarla bütünleşerek çalan bir adam. Grubun bel kemiği davuldaki Kerem Kabadayı’ya da hakkını vermeden geçmeyeyim. Genelde benim gibi müzik eğitimi almamış ortalama dinleyici için bateri çok ön plana çıkmaz (ya da biz anlamayız). Ama şu an hangisi olduğunu hatırlayamadığım 1-2 şarkıda “Vay davul da çok iyiymiş” dedirtti. Harun Tekin’den buraya kadar çok bahsetmedim. Zaten herkesin bildiği ve sevdiği bir müzik adamı. Sahnede her zaman duyguyu hissettiriyor. İlk defa bu kadar yakından dinleme ve izleme fırsatı yakalamak da bu konserin benim için bir diğer hoş noktasıydı. Şarkılar arasındaki umut dolu konuşmalarıyla alanı dolduran yüzlerce kişiye umut dağıttı. ‘mor ve ötesi’nin toplumsal olaylara karşı sessiz kalmayan çizgisini şarkılardan biliyordum, konuşmalarla şarkıların boşa yazılmadığını da öğrenmiş oldum.

            Grubun toplamının performansı her birinin performansından da yüksek bir noktadaydı. Şarkılar gereği zaman zaman melankolik duygular hissetsek de rock coşkusu hep yüksekti. Sahne-dinleyen arasındaki iletişim güzeldi. ‘mor ve ötesi’nin sahne performansını çok başarılı buldum. Görsel sahne şovu, ekranlardaki özenle seçildiği belli olan görüntüler, ışık oyunları performansa keyif kattı. Beklemediğim şekilde konser tam belirtilen saatte başladı. Diğer sevindirici olay da konser sonunda sesimizi duyup iki şarkı daha söylemek için sahneye dönmeleriydi. Dorock’ta şimdiye kadar gördüğüm en kalabalık konser olmasına rağmen sıcak yine çok etkilemedi. Daha önceki konserlerde de mekan adına beğendiğim bir durumdu. Ben Cambaz, Deli, Şirket, Son Sabah, Uyan, Sevda Çiçeği gibi sevdiğim şarkıları canlı canlı dinleyebildiğim için konserden güzel ayrıldım. Dinleyenlerin büyük çoğunluğunun da mutlu ayrıldığını düşünüyorum.

            Hep olduğu gibi, bursu sağlayan Kumbaravan’a ve DorockXL Beşiktaş’a, içimize umut serpen sözleri ve süper performansı için ‘mor ve ötesi’ne teşekkür ederim. İyi ki varsınız!