0 545 860 99 22

bilgi@kumbaravan.com

Ferit'in Duvarı

Ferit Ayaz

Gazi Üniversitesi

Tıp

4.Sınıf

Etkinlik Bilgileri

 

23 Kasım 2018

 Ankara Sanat Tiyatrosu -  Ödenmeyecek Ödemiyoruz

Ankara, Çankaya, Ankara Sanat Tiyatrosu

Ödenmeyecek ödemiyoruz oyunu İtalya'nın varoşlarında yaşam mücadelesi veren işçilerin hayatlarını komik eleştirel dille anlatan bir oyun .Sefalete açlığa ve ezilmişliğe dayanamayan işçilerin karıştığı olaylar trajikomik bir şekilde anlatılıyor. Zenginin daha çok kazandığı fakirsin daha çok kaybettiği bir dünya işte. Ağlanacak halimize gülüyoruz diye bir deyim var ya bu oyun size tamamen bu deyimi anlatıyor ve hissettiriyor. Oyundan kopmanız imkansız oyuncular bir şekilde sizi oyunda tutuyor. Oyuncuların espriyi seyirciye sunma şekilleri muhteşem. Özellikle Bülent Yıldıran canlandırdığı birkaç karakterle herkesi gülmekten kırıp geçirdi. Sahneye çıktığını hemen hissettirdi. Oyunda eleştirilecek bir şey bulamadım kendi açımdan ama oyun ne kadar iyiyse salonun da o kadar kötü olduğunu söylemekte fayda var. Özellikle koltuklar hiç rahat değil ve çok dar kendimi hiçbir şekilde rahat hissedemedim. Ama bu oyun için her şeye değer açıkçası. Genel olarak geçirdiğim iki saatten memnunum ve kesinlikle izlemenizi öneririm

Son olarak öğrencileri düşünen ve hep yanımızda olan Kumbaravan, her şey için teşekkürler..

Merhaba Ayça,

 

Oyunumuz ile ilgili yazınız bize ulaştı ve okuduk, oyunumuzu izlediğin ve görüşlerin için teşekkür ederiz.

 

Diğer oyunlarımıza da bekler, Tiyatro dolu günler dileriz.

 

Saygı ve Sevgilerimizle,

 

Ankara Sanat Tiyatrosu

Etkinlik Bilgileri

 

07 Aralık 2018

Deli Saçması

Ankara, Kızılay, Düş Kapanı Sanat Merkezi

Hangimiz daha özgür? Onlar, duvarların arasında, biz kuralların arasında… Özgürlüğü bedenlerin sınırlanması mı, yoksa zihinlerin sınırlanması mı belirler?

Oyun bir cinayeti aydınlatmaya çalışan  polis memurunun tanıkları sorgulamaya çalışmasıyla başlıyor. Yalnız tanıklar normal insanlar değiller ve sorgulamada bir doktor da yer alıyor. Baskıyı kaldıramayan akıllarına gelen her şeyi söyleyen tanıklar. Hepsinin ayrı bir sorunu ayrı bir düşüncesi var. Sorgulama devam ettikçe polis memuru bir şeyi fark ediyor , doktorun bir şeyler gizlediğini anlıyor acaba cinayeti işleyen doktor mu ya da yardım eden kişi doktor mu? diye düşünüyor.

Hemen doktorun üstüne gidiyor ama bu sefer tüm baskısını kullanarak. Olayı irdeledikçe başka şeyler çıkıyor cinayetin altından. Katilin değil ama kurbanın kim olduğunu buluyor. Kurban kendisidir.

Evren Ersan'ın izlediğim 2. oyunu bu, geçen sene de Tanık Sizindir adlı oynunu izledim. Kendisi çok yetenekli hem oyun yazarlığı hem de oyunculuk konusunda. İzlediğim 2 oynun finalinde de ağzım açık kaldı. Harika bir akşamdı.

Herkese teşekkürler bu akşam için..

 

Etkinlik Bilgileri

 

29  Aralık 2018

Güler Misin Ağlar Mısın?

Ankara, Acil Tiyatro

"Güler Misin Ağlar Mısın?" Kumbaravan sayesinde bu sene izlediğim üçüncü oyun oldu. Tek perdelik bir oyun. Oyunda 2 tane şakşakçının nasıl para kazandığı para kazanmak için hangi yollara başvurduğu anlatılıyor. Tabi kimler için şakşakçılık yaptıkları da önemli. Zengin insanlar, her şeye sahip olmuş zengin insanlar(!). Ama arkalarından iyi söz söyleyecek birkaç dosta bile sahip olamamış zengin insanlar. Zenginlik sadece parayla mı ölçülüyor bu arada. Parası çok olan zengin az olan fakir mi. Ya gönlü zengin olanlar. Tabi gönül zenginliği karın doyurmaz. Neyse çok dağıttık.

Oyuncular bana çok samimi geldi açıkçası sanki senaryo yok da doğaçlama oynuyorlarmış gibi hissettim. Ama öyle bir oyun değil oyuncuların başarısı bu. Ön koltuktan izleme şansına sahip olduğum bu oyunda sahnenin birinde yumurta(tuzsuz) pişirildi ve kokusu tüm mekana yayıldı. Oyuncuların iştahlı bir şekilde yemesi iştahımı açtı açıkçası :)

Yazıyı sonuca bağlamak gerekirse şunu anladım oyundan: Çok para çok mal çok eşya biriktirmeyin. O tabuta sadece siz girecekseniz, iyi insanlar iyi dostlar iyi anılar biriktirin onlar da tabuta giremez tabi. Ama en azından o tabutu taşıyacak birileri olur arkanızdan söylenecek iyi birkaç söz olur.

Herkese bol tiyatrolu bol eğlenceli yıllar..

Etkinlik Bilgileri

 

19 Ocak 2019

Terzihane

Ankara, Yakın Tiyatro

Soğuk bir Ankara akşamında yarım saatlik bir yürüyüşün ardından arkadaşımla birlikte Kızılay'daki yakın tiyatroya vardık. Terzihane adlı oynu çok merak ediyordum önceden de izlemek istemiştim ama bazı aksaklıklar olmuştu. İnşallah bu soğuğa değer diye düşündüm. Geçen sene de dava adlı oyun için gelmiştim buraya. Sahne biraz küçüktü koltuk sayısı da azdı. Arkadaşımla yerimizi aldık oyun gecikmeden başladı. Başrol oyuncumuz oyun hakkında bilgi verdi izleyicilerle kısa bir sohbette bulundu. Hoşuma gitti açıkçası bu. Oyun dışında oyuncularla iletişimde bulunmak. Oyunu beğendim ama beklentimin altında kaldı açıkçası. Daha dolu bir oyun bekliyordum bazı sahneler uzatılmış sıkıcı hale gelmişti, ama genel olarak güzel bir oyundu eğlendim oyun süresince. Tesadüfler bazen bize istediğimiz hayalleri hayatı yaşatır. Olması gereken de budur zaten. Bana bu güzel geceyi yaşatan Unikumbaravan'a sonsuz teşekkürler.