0 545 860 99 22

bilgi@kumbaravan.com

Hilal'in Duvarı

Hilal Kartal

İst. Medipol Üni.

Ergoterapi

2.Sınıf

Etkinlik Bilgileri

 

08 Kasım 2018

Kılçık Mekan - İstanbul, Kadıköy

Tiyatro Karyola

Kültür sanat bursunu kazandığımı öğrendiğimde ve seçebileceğim etkinlikler arasında doğaçlama tiyatro olduğunu gördüğümde açıkçası çok heyecanlandım. Çünkü bir süredir doğaçlama tiyatro atölyesine katılmayı planlıyordum. Bu sayede atölyeye katılmadan seyirci olarak izleyebilme şansını elde ettim. Ve bir diğer heyecanım ise BursKumbaravan ekibinin etkinliği seçtiğimde bir arkadaşımı daha götürebileceğimi söylediği andı. Bunun için tekrar teşekkür ederiz :) Sonrasında etkinlik günü geldiğinde etkinlik mekanını kolayca bulabildik, konum olarak ulaşılabilir bir mekandı. Sesler, ışıklar, dekorlar, kullandıkları kıyafetler, oyuna göre sürekli değişmeleri hızlı ve etkili bir his bıraktı bizde. Oyuncunun seyirciyle iletişiminin sağlanabilmesi için küçük, sempatik ve rahat bir ortam vardı. Oyuncuların bizden fikir aldıkları o anda akıllarında bir oyunun, bir fikrin  canlanıyor olması fikri bizi oldukça etkiledi. Kendi aralarında oynadıkları ve seyirciyi de dahil ettikleri bir oyun gibiydi. Oyuncular çok sempatiklerdi ve  aynı zamanda konuk oyuncu olarak  gelen Ayçe Abana’yı da izleme şansını elde etmiş olduk. Arkadaşımla birlikte gerçekten çok eğlendiğim bir etkinlikti. Hayatımızın sıkıcı- monoton geçtiği, gündüzünde derslerle uğraştığımız , akşamında trafikte sıkıştığımız dönemin içinden gerçekten eğlenerek çıkmamızı sağlayan, günün tüm yorgunluğunu kahkahayla attığımız ve bundan sonrada severek takip edeceğimiz bir etkinlik oldu. Etkinliğe gitme imkanı sağlayan BursKumbaravan’a teşekkür ediyoruz!

Etkinlik Bilgileri

 

06 Aralık 2018

Dönüşüm

Alt Kat Sanat - İstanbul, Kadıköy

‘’Gregor Samsa bir sabah bunaltıcı düşlerden uyandığında, kendini yatağında dev bir böceğe dönüşmüş olarak buldu.’’ Franz Kafka’nın 1915’te yayımlanan ‘’Dönüşüm’’ adlı öyküsünü , Kafka’nın gözünden  Altkat Sanat yorumuyla günümüze uyarlanmış olan Dönüşüm oyunu hayatın gerçeği ile yüzleşmemizi yeniden hatırlattı bizlere. Altkat sanat öykünün içeriğinin dışına çıkmadan çok iyi bir şekilde oyunlaştırmış. Oyunun 15 yaş sınırı vardı bunun oyunun dilinin ağır olmasıyla ilgili olduğunu sanıyorum. Oyunun vermek istediği mesajı seyirciye ulaştırabildiğini düşünüyorum. İşlediği konuyu Gregor ve iç sesin birbirlerinin uyumuyla çok net bir şekilde anlattı bize. Aynı zamanda yönetmenin ve iç sesin aynı kişiler olması da dikkatimi çeken bir unsur oldu. Yönetmenin oyuncu seçimine gerçekten hayran kaldığım doğru. Gregor Samsa’yı canlandıran Mehmet Sağdıç’ın oyunculuğunu salona girdiğim  andan itibaren beğenerek izledim. Keza Bay Samsa(baba), Bayan Samsa(anne),Greta(kız kardeş),Müdür ve iç sesin de performansları oldukça etkileyiciydi. Oyuncular sahneyle ve birbirleriyle uyum içerisinde ortaklaşa bir şekilde oynadıkları karakterleri bizlere sundular. Mekan küçük ve birkaç zorluğu olmasına rağmen çok iyi bir şekilde değerlendirilmiş. Sahnenin arkasında ayna olması oyunu oradan da takip etmemizi sağladı. Mekanın ışıklandırması çok iyi bir şekilde değerlendirilmişti ve mekanın atmosferini değiştirip oyunu pür dikkat izlememizi sağlıyordu. Kostümler de çok başarılıydı ve dikkat çekiciydi. Özellikle oyunun geçtiği çağa uygun kostümler seçilmişti. Ayrıca Gregor Samsa’nın makyajı çok başarılıydı. Altkat sanata öykünün dışına çıkmadan eserin gücünü bize aktardığı için ve içinde yaşadığımız toplumu, ahlakımızı, davranışlarımızın derinine inmemizi sağladığı için teşekkür ediyorum. Tüm tiyatro meraklılarının izlemesi gereken bir oyun olduğunu düşünüyorum. Bu oyuna gittiğim için çok mutlu oldum. BursKumbaravan’a sağladığı imkanlardan dolayı tekrar çok teşekkür ederim.

Etkinlik Bilgileri

 

28 Aralık 2018

Hansel ve Gratel'in Öteki Hikayesi

Oyun Atölyesi- İstanbul, Kadıköy

Orijinal ismi In a Forest, Dark and Deep olan oyun, Haluk Bilginer tarafından Hansel ve Gratel’in Öteki Hikayesi adıyla tercüme edilmiş. Oyun iki kardeş arasında gerçek zamanlı bir şekilde ilerliyor. Oyun, Betty’nin (Ayça Bingöl) evini taşımak için erkek kardeşi Bobby’i (Salih Bademci) eve çağırmasıyla başlıyor. Küçüklüklerinden beri anlaşamadıklarını konuşmalarından anladığımız iki kardeş geçmişte yaşadıklarını, başlarından geçen olayları tartışıyorlar bir yandan da evi toparlamaya devam ediyorlar. İkili bugüne kadar birbirlerine söyleyemediklerini kaba bir şekilde dile getiriyorlar. Oyunun her dakikasında yeni bir olayla karşılaşıyor seyirci, bu sebeple keyifli bir şekilde izleniyor. Oyun tek perde 90 dakika sürdü. Dekoru enfesti , perde açılır açılmaz oyunu hayranlıkla izlememe sebep oldu. Özellikle pencereli çatı dekoru ve birlikte gelen yağmur sesinin inandırıcılığı çok başarılıydı. Kostümleri ise günlük yaşama uyarlanmış.  İki oyuncu da çok çok başarılıydı ve oyunu birbirleriyle uyumlu bir şekilde sürdürüyorlardı. Fakat beni rahatsız eden bir şey vardı. Oyuncular düşündüğüm kadarıyla metnin yabancı dilden çevrilmesinden dolayı diyaloglarda yabancı aksanını kullanıyorlardı. Rahatsız edici derecede olmamakla birlikte gündelik yaşamda kullandığımız küfürlü konuşmalar mevcuttu. Rahatsız eden tarafı ise çoğu gereksiz yerde de küfürlü konuşmaların kullanılmasıydı. Yağmur ve fırtına atmosferiyle birlikte, aile içi sorunları ve ilişkileri sorgulatan, gerginliği sürekli arttıran, merak uyandıran sahneleriyle seyirciyi iyice oyuna çekiyordu. Oyun; kadın erkek ilişkilerinin, sınıf çatışmalarının, geçmişte yaşananların , birbirlerinin sırlarının işlendiği beğenerek izlediğim bir oyun oldu.

Etkinlik Bilgileri

 

30 Ocak 2019

'Kanlı Komedya Caligula'

İstanbul, Kadıköy, Baba Sahne

'Kanlı Komedya Caligula', M.S. 41 yılında geçiyor ve Roma İmparatorluğun'daki Caligula dönemini anlatıyor. Cumhuriyeti geri getirmek için zorbalaşan bir hükümdar olan Caligula'nın hikayesi. Bugüne çok göndermesi olan özellikle seyirciye söz söyleyen bir oyundu. Oyunda, Levend Öktem (Claudius), Ahmet Saraçoğlu (Caligula), Ecem Üstündağ (Mnester) ve Pınar Coşkun (Incitatus) yer alıyor. Oyun Pınar Coşkun’un güzel dansıyla başlıyordu, Ecem Üstündağ’ın mimiklerine ve performansına hayran kaldım. Başrol Ahmet Saraçoglu ve Levent Öktem’in oyunculukları çok başarılıydı. Sahnede Pınar Coşkun, Incıatıcus’u danslarıyla, figürleriyle, beden kullanımıyla sahnede muazzam bir şekilde var ediyordu. Oyuncuların hareketleri, jest ve mimikleri, diksiyonları başarılıydı ama bazı yerlerde takılmalar olduğunu fark ettim. Oyuncular güzel ve yüksek bir enerjiyle oynadılar. Sahne dekoru ilgi çekiciydi. Perdelerin eski ve yırtık görünümü, kullanılan kılıç, miğfer gibi  aksesuarlar oyunun konusuna ve oyunun geçtiği döneme uygun aksesuarlardı. Sahne büyük ve etkileyiciydi fakat koltuklar gerçekten çok dardı ve küçüktü. Rahat rahat oyunu izlemek neredeyse imkansızdı. Oyun  vahşet ve sapkınlıklarıyla tanınan Roma İmparatoru Caligula’nın hikayesi üzerinden, halkın özgürlük ve demokrasi arayışını eleştiriyordu. Halkın demokrasi ve özgürlük arayışı içerisindeyken Roma İmparatoru Caligula’nın sömürgelerine ve yaptıklarına sessiz kalışlarını anlatıyordu. Günümüzdeki baskıcı liderlere ders veriyordu adeta. Mnesterin dilinin kesilmesi tepkisiz kalan ve susan halkı anımsatıyordu bize. Sanki, Mnester sahnede halkı canlandırıyor gibiydi. Halkın sesi Caligula’nın atı Incıatıcus’un Senato’ya konsül seçilmesinde bile çıkmıyordu. Korkunç olan da bu sessizlikti. Halkın suskunluğu karşısında Caligula zorbalaşmaya devam ediyordu. Aşırı yüksek bir enerjiyle neredeyse nefessiz oynanan büyük uğraşlar verilerek hazırlanmış olduğu belli olan, benim de zevk alarak eğlenerek izlediğim aynı zamanda yaşadığım toplumu, bu toplumda ben hangi rolde yer alıyorum, sessiz tarafta mı yoksa tepki gösteren tarafta mı diye kendimi sorguladığım çok etkilendiğim bir oyun oldu Kanlı Komedya. Tek perde 75 dakika sürüyor oyun zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Hızlı tempolu keyifle izlenen gitmek isteyen herkese önereceğim bir oyun Kanlı Komedya Caligula.