Kullanıcı Adı

Şifre

Şifreni mi unuttun?

Giriş Yap

Sıla'nın Duvarı

Türkan Sıla Akkuş

İst. Ticaret Üni.

Hukuk

2.Sınıf

Etkinlik Bilgileri

 

16 Kasım 2018

DorockXL - İstanbul, Kadıköy

Pinhani

Herkesin hayatında yeri olan bazı şarkılar vardır ya Pinhani de benim hayatımda yeri olan şarkıların sahibi. Bu açıdan baktığım zaman Kumbaravan'a büyük bir teşekkür borçluyum.

Çokça konsere gittim ama hayatımda izlediğim en iyi konserlerdendi diyebilirim. Pinhani grubu sanki o sahne için yaratılmış gibi doldurdu sahneyi. Doğru şarkı seçilmesi, grubun hissederek söylemesi, bizlerle göz teması kurması konseri DorockXL'nin dışına taşırdı. Üzerinden 2 gün geçmesine rağmen hala Pinhani dinliyorum ve sanırım bir süre daha dinleyeceğim. Işıklandırmasının göz yorması ve çalışanlarının sürekli önümüzden geçmesi dışında DorockXL'yi beğendiğimi, alanın büyüklüğü ve konumu açısından harika bir seçim olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.  Beklenilenin ötesinde bir konserdi. Yarım saat kadar geç başlamasını ve saatlerce ayakta kalmamızı unutturacak kadar güzeldi. Enstrümanlara hakimiyet hayranlık uyandıracak düzeydeydi. Özellikle Sinan Kaynakçı bir müzik aletinden diğerine oradan da şarkıya koşuştururken hatasız ve ustaca ama bir o kadar da mütevaziydi ki... Öylesine samimi ve bizdendi ki böyle sanatçılara olan özlemimizi giderdi. Sayamadım kaç enstrüman dinledik: gitar, saksafon, kemençe, davul... Ve yine enstrümandan sayılabilecek harika ıslıklar. Gözlerimizi dolduran, tebessüm ettiren, 3 dakikalık şarkı ile 3 yıl öncesine götüren ya da 3 yıl sonrasının hayalini kurduran, dans ettiren, halay çektiren harika bir konserdi. Pinhani'nin canlı performansının stüdyo performansından ne kadar iyi olduğunu açıkça görebildik ve o yumuşak, içten ses tonuyla birkaç saatliğine her şeyi unuttuk. Özellikle "Zor Günler"i dinlerken öğrencilik hayatının verdiği geçim sıkıntısı, aşk acıları, dersler, aileyle ve arkadaşlarla olan problemler geldi aklımıza, gözlerimiz doldu, kendimizi sorguladık belki de ders çıkardık o birkaç dakika içerisinde... Benim için eğlenmenin dışında da getirisi olan, harika bir etkinlikti.

Bu konsere gitme imkanı sağlayan BursKumbaravan'a, konseri güzelleştiren DorockXL'a kocaman kocaman teşekkür ediyorum. Pinhani'ye de sevgilerle!

Etkinlik Bilgileri

 

24 Kasım 2018

DorockXL - İstanbul, Kadıköy

Mor ve Ötesi

Eurovision performanslarından beri müzik kalitelerinden siyasi tavırlarına kadar her şeylerine hayran biri için Mor ve Ötesi konseri harika bir şans. Bu şansı bana tanıdıkları için Kumbaravan’a, Mor ve Ötesi ve DorockXL'a ne kadar teşekkür etsem az. DorockXL'da bu kadar kalabalık konser olmuş mudur acaba? Yer bulmaya çalışırken aklımdaki tek soru buydu. Tüm biletlerin tükenmiş olması ve alanda nefes alınacak yer bile bulamamış olmak Mor ve Ötesi'nin muhteşemliği ile ilgili sanırım. Kalabalık konserlerin dezavantajlarını sonuna kadar yaşamış olsak da harika bir deneyimdi. Erkenden gelip saatlerce bekleyenlerin sayısı oldukça fazla olduğundan yer bulmakta, sahneyi görmekte zorlanmış olsam da Harun'a berenin ne kadar yakıştığı gözümden kaçmadı. :) DorockXL her zamanki gibiydi. Defalarca kez önümüzden geçen çalışanlar ve göz yoran ışık sistemi, terleten havalandırması ile bizi birazcık yormuş olsa da böyle bir organizasyona ev sahipliği yapması ve harika konumu ile gelenlerin memnun ayrıldığını çıkıştaki konuşmalardan anlayabiliyordum. Ki ben de öyle düşünenlerdenim. Her şarkısına bayıldığım Harun Tekin ve arkadaşları en sevdiğim şarkılarından olan Cambaz'a girerken gönderme yaptığı basın sansürü bugün hepimizin özgürlüğünü kısıtlayan bir noktada durduğu için büyük önem taşıyordu. Konsere gelen grubun en çok düşkün olduğu şey olmasına rağmen savunurken arka plana attığı bir konu olan 'özgürlüğü' birkaç saatliğine de olsa düşündürdüğü için kendisine teşekkürlerimi gülümseyen umut dolu gözlerle sunuyorum. Sağ ol, var ol Mor ve Ötesi! En sevdiğim şarkılarını konserin içine serpiştirmeleri benim için o kadar güzel oldu ki acaba bunu söyleyecekler mi diye bir sonraki şarkıyı heyecanla bekledim. Hep de söylediler. Bu yaşlarımıza, bu yaşadıklarımıza arka plan olacak onlarca beste.. Sisteme karşı söyleyemediklerimizi söyleyen, sevdiklerimize karşı hislerimizi dile getiren onlarca şarkı sözü.. Cambaz, Küçük Sevgilim, Sevda Çiçeği, DELİ… Bu şarkıları dinlerken gözlerimi kapatıp kendimi müziğe bıraktım. Gerçekten ruhu besleyen bir yerde duruyormuş. Ben sayenizde doydum. Yazıyı bitirirken Harun Tekin’in gitarıyla bütünleşmesi ve şarkıyı söylerken yaşamasının etkileyiciliğini söylemeden edemeyeceğim sanırım. Şarkı söylemeyi hiç bırakma, bizden sonraki nesiller de bilmeli seni. Burskumbaravan sen harikasın, Mor ve Ötesi sen de öyle! İki taraf da iyi ki var.

Etkinlik Bilgileri

 

13 Aralık 2018

DorockXL - İstanbul, Kadıköy

Duman

Duman konserinin albüm kayıtlarından farklı, kendinden geçiren bir havası olduğunu söyleyenler az bile söylemişler.  Konserin başından sonuna en az Kaan Tangöze kadar seyircileri de izledim. Çoğu yaşıtım yüzlerce insan aslında oldukça geniş olan ama bu konsere dar kalan alana gereğinden fazla bir samimiyetle sıkıştık. Hareketli, bağırtan, coşturan şarkılar ve içkinin etkisiyle zıplayarak dans edip üstümüze düşenlerin bile canımızı sıkmayıp coşkumuza coşku kattığı bir konser oldu. DorockXL'daki üçüncü konserim. Diğer ikisinden farklı olarak bu defa sıcağın bizi terletmesi rahatsız edici boyuta ulaşmıştı, bunu dile getirsek de konser boyu bu sorunla uğraşmak zorunda kaldık. Sanırım bu konuda alınabilecek en doğru önlem satılan bilet sayısının azaltılıp bizlere daha geniş bir alan sağlanması olacaktır. Belki bu yazı bu konuda bir adım atılmasına vesile olur. :) Bunların ötesinde diğer konserlerden farklı olarak Duman konserinde, konserin 'Duman' olmasından kaynaklanan aşırı bir alkol tüketimi vardı. Bu tabi ki beni rahatsız etmedi, buna değinmemin sebebi bu tüketime rağmen olumsuz herhangi bir durum yaşanmadı. Hatta bir evlilik teklifine şahit olduk.  Kabul edildi bu arada! :)

Duman'ın kendisine gelecek olursak, "hissederek söylüyor" kalıbına tam oturacak bir grup. Sesleri, bakışları, hareketleri enstrümanlarla öylesine uyum sağlıyor ki o bas gitarın sertliği kırılıyor. Gümbür gümbür ses kalbimizde atsa da rahatsız etmiyor. Ben kendi adıma her şarkıya bağırarak eşlik ettiğim için günlerdir kısık sesle dolaşıyorum. Ama olsun. Değdi. Eleştiri noktasında ise konser arasının uzunluğuna değinmek gerekli bence. Yarım saate yakın bir ara verildi ve yerimizi kaybetmemek için hava almaya çıkamadık. Sanırım bir de şarkı seçimleri konusunda bilinebilirlik daha göz önünde bulundurulmalıydı. Salondan gelen isteklere cevap verilseydi güzel olurdu. "Eyvallah" diye bağırıp tüm salonun ilgisini toplayabildim ama Duman'a söyletemedim. :(

Tüm bunların ötesinde bana bu imkanı sağlayan Kumbaravan'a sonsuz teşekkürler. Çift kişilik bilet için ayrı bir teşekkür ederim.