0 545 860 99 22

bilgi@kumbaravan.com

Sema Nur'un Duvarı

Sema Nur Altun

Gazi Üniversitesi

Özel Eğ. Öğrt.

3.Sınıf

Etkinlik Bilgileri

 

10 Kasım 2018

Perde Sanat Tiyatrosu - Rulet

Fade Sahne - Ankara

 

Nazi rüyasının çok ağır sonuçlarından sadece birini ele almış, savaşın içinde  büyük devletlerin büyük rüyalarını gerçekleştirmek için çalışan insanların ödediği bedelleri ve acıları anlatan bir oyun. Savaş? Ne için? Kimin için?

 

Oyunun ardından bu cümleler belirdi içimde. Küçük bir kafenin, küçük denebilecek  sahnesinde perdelendi , bu sebeple  ilk anda derinden etkilemedi beni fakat kalabalık ortamlara göre daha sakin ve samimi bir ortam vardı diyebilirim. Oyuncu kadrosu üç kişiydi ve oyuncuların performansı gayet başarılıydı. Efektler ve seslendirmeler etkili kullanılmıştı. Nitekim; bu sayede korkuyu içimde hissettim.

 

Güzel bir oyundu fakat daha heyecanlı olabilirdi diyorum çünkü zaman zaman sıkıldığımı itiraf etmeliyim. Salondaki gözlemlerimin de bunu desteklediğini düşünüyorum çünkü oyuncuların selam verdiği sırada keskin ve istikrarlı bir alkış yoktu.

 

Oyun  hakkında ki düşüncelerim kısaca bunlar. Bu oyunu izleme fırsatı bulduğum için mutluyum. Dram türünün hakkını verdiğini düşünüyorum.

Etkinlik Bilgileri

 

07 Aralık 2018

Tiyatro Mydonoz - Oldu mu şimdi?

Yılmaz Güney Sahnesi - Ankara

 

Oldu mu şimdi?

Yılmaz Güney sahnesinde izlediğim ilk oyun oldu. Büyük denebilecek bir sahnede üç sırayı ancak dolduran izleyiciler ile oyunu izledik. Önce hafif bir şarkı ile başladık oyuna, ardından bitmiş ilişkilerinin üzerine terapiye gelen kişileri izledik, çokta güldürdüler bizleri. Hayatlarındaki kadınlara karşı olan tavırlarını, iletişimlerini, yanlışlarını konuştular bol bol. Öyle güzel konuştular ki terapiye geç kalan terapiste bile gerek kalmadı. Sorunları buldular ama çözebilecekleri bir ilişkileri kalmamıştı artık. Hepsi başka bir yerden kopmuştu.

Anlattığım bu süreç güzeldi aslında ancak  diyaloglar sürekli birbirini tekrarlayan nitelikte idi ve bu oyunu sıkıcı kıldı. Komedi arasında küçük bir drama yer verildi.  Ayrı bir bölüm olarak, bir kadın başından geçenleri anlattı, söyledikleri oldukça üzücü olmasına karşın duygusu eksikti. Sanki öylesine araya sökülmüş bir bölüm gibiydi. Bu sebeple oyun sadece komedi bölümünden oluşsaydı çok daha iyi olurdu.  Yine de  bol bol güldüğüm bir oyun oldu.